Längs mystiska och stilla kärr i norra Lunsen

I fredags vandrade vi en 6 km rundslinga i Norra Lunsen med dess mosaik-landskap av hällmarksskog och våtmarker som Dragonkärret och Surstagärdena.

Det var 30 grader varmt i solen men skogen gav lite lindring – där var det 27 grader. Stordammens vattennivå var 20 cm under den normala.

Gråhägrar trivs i lugna våtmarker så Stordammens stilla vatten och omgivande skog är en perfekt plats för dem. Vid fredagens vandring såg vi några där. En varm dag som denna är trollsländor och dagsländor mycket aktiva och det stilla vattnet och den omgivande skogen skapar en idealisk miljö för dem. Det finns också gott om gräsänder vid Stordammen som ofta häckar i området.

Eftersom sångsvanen föredrar öppna sjöar och våtmarker med god sikt, är Stordammen en mindre idealisk häckningsplats för dem, men för första gången på 15 år har ett par häckat och fått 5 ungar här. Tyvärr är familjen sångsvan försvunnen sedan en dryg månad tillbaka.

Vi gick söderut till ett stort stentorg som bildats av en glaciär under istiden, och som spolats rent av havsvågor när havsytan låg 30 m högre än nu. Dragonkärret är en av de större våtmarkerna i Norra Lunsen och ligger inte långt från Stordammen. Det är ett mystiskt och stillsamt kärr omgivet av gammal barrskog, där naturen får sköta sig själv. Omgivet av hällmarkstallskog med lavar och mossor ligger Surstagärdena, ett annat kärr- och mossområde med hög biologisk mångfald.

Det blev många stopp för att dricka vatten, plocka blåbär och kantareller samt kolla spår efter vildsvin

Text Barbro Ulén

Rulla till toppen