Hem » Är du eldsjälen som vill hålla ihop föreningens kör?

Är du eldsjälen som vill hålla ihop föreningens kör?

På informationsmötet i våras som föreningens nya medlemmar hade bjudits in till kom bland annat önskemålet om att sjunga i kör fram. Körsång är bra både för kropp och själ och är – framför allt – en härlig social aktivitet.

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är noter.jpg

Vi i programkommittén tycker att detta är ett mycket intressant och trevligt förslag.

För att göra körsång möjlig som en aktivitet inom föreningen behöver vi en eldsjäl som håller ihop det hela. Med det menas att du som tar på dig uppdraget engagerar en körledare, kanske en körmedlem eller du själv, som kan leda gruppen, gör en budget och lite annat som behövs.

Är det dig vi söker? Är du eldsjälen som beskrivs här ovan? Skicka till mejl till föreningen, så kommer du att bli kontaktad.

Text Sonia Ericsson Zillén

(Detta är även ett massutskick till medlemmar i Aktiva Seniorer.)