Hem » Boulespelet avbryts tills vidare

Boulespelet avbryts tills vidare

På grund av corona-restriktionerna avbryts allt organiserat boulespel inom föreningen från tisdagen den 24 november och till dess att förhållandena tillåter oss att ta upp det igen.

Inomhusspelet i Gottsundahallen har avbrutits av Boulealliansen. Dessutom kommer hallen att stängas för att rivas och lämna plats åt en ny skola i Gottsunda. En ny hall är på gång i Slavsta (tror jag att det är) och beräknas vara klar i mars 2021. Jag återkommer när det finns närmare besked.

Utomhusspelet på Fålhagen hade säsongsavslutning måndagen den 23 november och stoppas tills vidare. Det går ju inte med nuvarande restriktioner med högst 8 personer att skicka ut kallelser i en så stor förening som vår. Vi får se hur det blir i vår.