I måndags, den 21 januari, hade vi upptaktsmöte för vårprogrammet i Missionskyrkan. Trots den kalla dagen var det många (cirka 150 personer) som deltog.
Först berättade intendent Mikaela Granath om den offentliga konsten i Uppsala. Det var intressant att se och höra om all konst som vi har tillgång till. Mikaela delade dessutom ut ett dokument över kommunens guidade konstvandringar i vår.
Några av de programmakare som har arbetat fram vårens programpunkter berättade om sina egna kommande aktiviteter. Hoppas att ni hittar något som ni vill delta i!
Kassör Bror-Erik Lundin fick sedan ordet och förvarnade om det negativa ekonomiska resultat som för andra året i rad väntar föreningen. Mer härom på årsmötet 4 mars.
Mötet avslutades med kaffe och kaka.
Välkomna till vårens aktiviteter!
