Hem » Utställningen ”Mitt 50-tal”, Nordiska museet

Utställningen ”Mitt 50-tal”, Nordiska museet

Vi åkte nästan full buss från Uppsala klockan 9 den 13 november och efter drygt en timme var vi framme på Djurgården. På museet delades vi upp i två grupper för timslånga guidade visningar.

Det blev mycket nostalgi gällande kläder, sömnad, tyger, filmstjärnor, livsstil med mera.

Guiden berättade att efter kriget kom en ny modegrupp, nämligen tonåringen, och en ny sorts kläder med jeans, långbyxor och lågklackade skor i motsats till det gamla dammodet.

Ett flertal gamla sömnadsbroschyrer påminner om hur vanligt hemsömnad var.

Även fritidskläder blev modeinfluerade. Både hemmafruns och den arbetande kvinnans klädsel visas upp här, liksom festkläder, flera med personliga historier. Mycket av stil och kläder är ganska lika idag trots att 60 år har gått!

Efter lunch blev det gott om tid att enskilt se resten av museet, bland annat möbler och porslin samt dukade bord från senaste århundradena. Vid 15.30 var vi tillbaka i Uppsala efter en givande dag.

Stort tack till Britt-Marie som höll i denna resa.

Text & foto: Kerstin Olsson