Pris och ära till föreningens bowlare

Ett tecken på att vinterhalvåret är till ända är den årliga bowlingavslutningen. Högst poäng i slutspelet fick Göran Lennqvist och herrarnas respektive damernas mästerskap vanns av Bo Pålsson (förhindrad att delta) och Elisabeth Agell. Pris och rättmätig ära utdelades.

Årets bakertävling* vanns av lag 2, lagkapten Göran Lennqvist tillsammans med lagmedlemmarna Birgitta Fogdegård och Ture Svensson.

Prisutdelare var föreningens nya ordförande Britt-Marie Gunnarstedt som dessutom provade på bowlingspelet under bästa möjliga förutsättningar; Ortram Fisher bistod henne med råd och dåd i bakertävlingen. På frågan om hon skulle fortsätta med denna förnämliga sport svarade hon ”om bara tiden räcker till…”

En glad Göran Lennqvist mottar sitt pris från Britt-Marie Gunnarstedt.
Elisabeth Agell tackar Britt-Marie för sitt efterlängtade pris.
Vinnarna i bakertävlingen, fr vänster: Ture Svensson, Birgitta Fogdegård, Göran Lennqvist.
Uppställning: Britt-Marie, Göran, Elisabeth samt de båda ledarna Bengt Karlsson och Ortram Fischer.
Eftermiddagen avslutades på sedvanligt sätt för alla närvarande – med smörgåstårta och kaffe. Smarrigt!

* Bakers spelsätt (oftast vid 3-mannatävlingar) – Spelarna i laget spelar en gemensam serie och slår var tredje ruta.

Text & foto Ulla Englund