Igår, fredagen den 5 juni, vid den där korta, magiska tiden när allt står i sin fullaste prakt, vandrade vi delar av Upplandsledens etapp 21 och 22; Rosenbacka (Vittinge) – Tenasjöns sydspets t.o.r.
Leden går genom ett av Upplands mest varierande skogs- och sjölandskap, och vi gick både genom den norra delen av Torstuna Häradsallmänning och genom Uppsala Akademiskog. Skogen kändes uråldrig men på samma gång ny och fräsch efter nattens regn. Vi noterade bland annat blommande vita lupiner, skogstjärmor och ekorrbär. Hela vandringsträckan motsvarade 11 km.
Häradsallmänningarna motsvarar 0,5 procent av Sveriges totala skogsareal. De kan vara mellan 2 och 1200 km2 stora, och Torstuna häradsallmänning är med sina 30 km2 av medel-storlek. En häradsallmänning var ursprungligen utmarker som ägdes gemensamt av de som bodde i samma härad. Gustav Vasa tyckte dock att kungen skulle bruka sådana skogar, och under 1700-talet kopplade kronan greppet om dem. Under 1800-talet blev en del av härads-skogarna enskild egendom, medan andra blev bruksskogar. I Torstuna allmänning har skogs-vägarna fina namn: Jordjäkarvägen (gammalt ord för Lantmätarevägen), Rosenbackavägen och Salamandervägen.
Skydd av hotade salamandrar. Den stora salamandern kallas för ’småvattnets drake’ eftersom hannarna liknar små drakar under lekperioden. Den hotas av utrotning och skyddas enligt lag i hela EU. Vi passerade en gammal konstruerad lekdamm för salamandrar. Det fanns vatten i den och det lär det kunna finnas salamanderlarver i sådana dammar ända in i oktober.
Skydd av en rar fjäril. Tenasjön är en källsjö med fint vatten. Namnet Tena syftar antagligen på den långsträckta (uttänjda) höjdryggen längs sjön. Vid sjöns norra del (Lilla Tena) finns ett välskött bad som sköts av Vittinge byalag. Slåtterängen slår man av för att gynna fjärilar, främst den sällsynta väddnätfjärilen. Deras larver lever uteslutande på ängsvädd som gynnas av att ängen slås sent. Mest smak av vildmark får man i den sydligaste delen av Tenasjön, med hällmarker vid stränderna och en fin rastplats.
Japansk Koi-fisk odlas i en trädgårdsdamm i Stora Tena som vi passerade. Fisken är en färgglad variant av karp som avlats fram i Japan. Den är känd för sin långa livslängd, och kan bli över 100 år gammal. Man äter den inte, utan odlar den för sina färger och mönster, som ett levande konstverk.


Text och foto Barbro Ulén
Nästa fredag den 12 juni Adolfsbergskogen i Storvreta och Ekeby-Ärentuna
Samling Uppsala resecentrum läge C3 för att kl 10.10 ta buss 110 till Storvreta. Avstigning kl 10.42 vid ändhållplatsen Lingonvägen. Vi vandrar i Adolfsbergskogen som är speciellt fin denna årstid och där signalväxter som skogskniprot, ormbär, tvåblad och tandrot skvallrar om kalkrik jordmån. Efter att ha gått genom samhället tar vi av vid Stens badplats och går längs Fyrisån till Ekeby-Ärentuna och Ekeby kvarn. Totalt c:a 8 km lättgånget. Från hlp. Trekanten går flera bussar hem:
115 823 110
13:03 13:18 13:34
14:03 14:18 14:34
Fredagen den 19 juni Bonusvandring till midsommarstång. Samling Uppsala resecentrum läge A3 för att kl 11.29 ta buss 848. Avstigning kl.11.49 hållplats Arkitektvägen i Vänge. Vi går 3 km (en timme) på motionsslingan i vacker skog (Norra skogen). Sen går vi över väg 72 och kommer till Vänge-Ekeby lagom till att midsommarstången reses kl. 13. Det brukar vara traditionella lekar och tävlingar typ kasta boll i hink. De brukar också ha öppet så man kan titta in i de gamla husen: Karlssongården, undantagsstugan och smedjan. Tillbaka till Uppsala går buss 848 från Vänge-Ekeby varje timme kl. 14.16; 15.15, osv.
Fredagen den 26 juni Harghamn och Järnboden Samling Uppsala resecentrum läge A3 för att kl. 09.05 ta buss 775 till Östhammar. Där byter vi till buss 857 som går mot Hallstavik och som först gör en runda i Hargs hamn. Vi stiger av vid Storvägens hållplats vid vägskälet mellan Hargsvägen och Storvägen kl. 10.37 där Ann-Charlotte Ljungholm möter upp.
Uppsala C Läge A3 buss 775 Till Östhammar buss stn läge C Från Östhammar läge D buss 857 Hlp Storvägen Hargs hamn
09:05 10:10 10:20 10:37
Vi tittar runt i Hargshamn och Ann-Charlott berättar om samhällets historia. Vi fikar på en rastplats innan vi viker in på Vikingaleden. Leden går ett par km genom skogen innan vi når Järnboden. Några kortare partier är stenig och med mycket rötter. När vi kommer till Järnboden berättar Ann-Charlott om brukets historia. Vi beräknar att nå Järnboden ungefär kl. 12. Konstutställningen där öppnar kl. 12:00 och där finns också en enkel kaffeservering. Vi lämnar Järnboden kl. 13:10 för att nå hållplats Träsket 1 km lätt väg därifrån. Bussen går omkring kl. 13:31 läge A och 13:37 läge B eftersom den inte fortsätter till Hallstavik, utan bara gör ett varv i Hargshamn innan den vänder norrut mot Östhammar.
Från hpl Träsket Buss 857 Från Hargs kyrka Buss 857 läge B Till Östhammar busstn. Från Östhammarbuss 775 Till Uppsala C
13:31 läge A
13:37 läge B (13:42) 13:56 14:16 15:24
Vill man istället gå hela vägen genom Hargs brukssamhälle till Hargs kyrka (3,5 km) bör man lämna Järnboden redan 12:20 för att säkert hinna till Hargs kyrka 13:42 och buss 857. Nästa förbindelse från Hargs kyrka – Uppsala går först kl. 15:03 och går då via Hallstavik med byte till buss 805.
Från Hargs kyrka Buss 857 läge A Till Hallstavik stn. Läge C Från Hallstavik stn Läge B Buss 805 Till Uppsala C
15:03 15:43 15:55 17:02

