Hem » Medeltidsvandring i Uppsala

Medeltidsvandring i Uppsala

En stor skara medlemmar lyssnade med mycken glädje till den kunniga guiden Annette Bergqvists berättelser om Uppsalas resa från namnet Östra Aros till dagens Uppsala.

Vi samlades naturligt vid Domkyrkan; på medeltiden hade ju kyrkan en stark roll i samhället. Vi tog del av Sankt Eriks våldsamma död i Uppsala. Mycket troligt är att delar av hans kvarlevor finns bevarade i Domkyrkan.

Den kunniga guiden Annette Bergqvist berättar för oss.

Vi avslutade vandringen i Klosterparken. I parken finns förutom en lekpark också en örtagård men också markerade murar efter Uppsala franciskankonvent. I Klosterparken finns en runsten och vi fick lära oss att det inte alls bara är vikningar som ristade i sten,

Som vanligt när jag gått på en historik vandring ökar intresset för Uppsala historia och jag hastar mig hem till soffan för att läsa mera och längtar till nästa historiska vandring.

Tack Margareta, för att du arrangerade detta – vi hoppas det blir flera!

Text & foto Ewa Jerlinder Nord