April månad är här, och därmed kommer våren och föraningen om en sommar. Det nya programmet (som kommer i era brevlådor i augusti) har just påbörjats men det kommer att bli lika innehållsrikt som vanligt, enligt vad ansvariga i programkommittén säger.
När våren kommer längtar vi ut i solen, att höra fåglar och se blommorna runt oss. Ett litet tips från mig som kolonilottsodlare. Koloniområdet Flora/Linnéa, i Fålhagsområdet, öppnar sina grindar för allmänheten den 1 maj. Koloniområdet ligger på kommunal mark och ses som ett parkområde. Det finns tre vägar genom koloniområdet, en promenad genom hela området kan nog ta en timme eller mer. Man får förstås inte gå in på enskilda kolonilotter. Ta med en kaffekorg, det finns även gemensamma gräsmattor, där man kan sitta och ta sin fika.
Vi är glada över att det tillkommer nya medlemmar regelbundet. Vi vet också att det kan bli problem med att vi är förhållandevis många medlemmar. Vissa programpunkter blir fullbokade samma dag som man får börja anmäla sig.
Har du synpunkter på hur saker fungerar i föreningen, är du alltid välkommen att ta kontakt med mig eller med någon annan i styrelsen.
