Föreningens första egna pub

På Träffpunkt Storgatan 11 började publiken samlas i god tid när Aktiva Seniorer i fredags bjöd in till föreningens första eftermiddagspub någonsin. Klockan femton började trubaduren Örjan Kjetselberg underhålla oss.

Fler än cirka 50 gäster vid dukade bord trodde vi inte att lokalen skulle tåla – vi blev 58 och det gick bra det också. Förutom underhållningen ingick öl eller vin och en assiett med snittar och annat gott i priset 100 kronor. I pausen kunde den som ville fylla på med både det ena och det andra till självkostnadspris.

Alla händer höjdes när pubvärden Ulf Holmqvist efterfrågade intresse för att göra om detta.

Initiativtagare till pubeftermiddagen var Lisbeth Elfsberg som dock hann flytta till Gotland innan den gick av stapeln.

I väntan på pubgästerna.
Trubaduren Örjan Kjetselberg spelade och sjöng egna och andras humoristiska texter till åhörarnas förtjusning.
Lite trångt men mysigt…
…och inte alltför mycket ljus för att pubstämning skulle skapas, trots eftermiddagstid.

Ulf Holmqvist var kvällens värd
med starkt stöd av…

…fantastiska Inga Pålsheden och Marianne Kristoffersson som hade fixat alla de goda snittarna och övrigt tilltugg. Lite trötta när faten var mer eller mindre tomma?

Text & foto Ulla Englund