Augusti månad är det när du läser detta. Förhoppningsvis fortfarande skönt sommarväder med lagom blandning av solsken och regn. Och ett nytt program från Aktiva Seniorer håller du i din hand. Som vanligt har Programkommittén åstadkommit ett digert program, med sedvanlig blandning av allvar och mer lättsamma aktiviteter.
Våren 2013 präglades till stor del av 10-årsjubiléet, för oss i styrelsen och för alla fantastiska medarbetare. Cirka 300 personer hade deltagit i festligheterna, när vi stängde dörrarna till Storgatan 11, sen lördageftermiddag. Vi önskade att lokalerna varit större, så att vi kunnat ta emot alla som önskade komma. Våra gäster var glada, tacksamma och imponerade över att allt fungerade så bra. Och alla som arbetade under dagen gjorde det med glädje. Tänk att göra snittar till alla 300! Tack Monica Bengtsson, som organiserade snitt-tillverkningen och gjorde de flesta helt själv!
Och nu väntar vår vanliga verksamhet, nog så spännande också den! Vi är glada om vi får förslag till nya aktiviteter. Och vi är glada om vi får fler som vill vara med och arbeta, tillsammans med oss i styrelsen. Vi är cirka 50 personer som deltar i arbetet nu, det är bra, men vi blir gärna flera! Kontakta någon av oss i styrelsen om du vill veta vad arbetet kan innebära.
Jag vill också påminna om våra kontinuerligt pågående aktiviteter, som presenteras på sista sidan i programfoldern. Genom att delta i sådana aktiviteter lär man oftast känna några personer lite närmare.
Väl mött i höst!
Anita Lundin, ordförande FAS Uppsala